Drukujemy w 3D...

DRUKARKI 3D, RAPID PROTOTYPINGKontakt: tel. 601781070 e-mail:biuro@3d3.pl
Druk 3D
Chcesz wiedzieć więcej?
Aparat fotograficzny z drukarki 3D? czytaj >>

Drukowany pistolet w Polsce?
Przeczytaj historię HUKACZA >>

Jeszcze nie wiesz jak działa drukarka 3d?
Zobacz film


Sprawdź jakość swojej drukarki pobierz wydruk testowy >>
Przygotowanie projektu do wydruku na drukarce 3D
Share on Facebook

Niniejszy dokument przeznaczony jest dla projektantów, którzy przygotowują cyfrowe modele obiektów z przeznaczeniem do druku 3D. Podane uwagi pomogą uzyskać projekt w formie, która umożliwi uzyskanie wydruku bez błędów.

Aby wydrukować obiekt na drukarce 3D potrzebny jest projekt. Standardowym formatem zapisu takiego projektu przeznaczonego do druku jest STL. Jeśli Twój program nie umożliwia zapisania w formacie STL polecam skorzystanie z bezpłatnej aplikacji Netfabb (www.netfabb.com). Jeśli nie uda się otworzyć projektu to trzeba poszukać innego konwertera. Z większych aplikacji polecam Rhinoceros dostępny w atrakcyjnej promocji dla studentów.

Na początek warto sprawdzić czy model ma właściwe wymiary bo często dostajemy modele przeskalowane np. 10-krotnie zmniejszone. Czasami trudno jest ustalić czy zmniejszenie jest proporcjonalne we wszystkich wymiarach. Najlepiej aby obiekt miał wymiary takie jak ma być wydrukowany.

Kolejnym problemem są błędy w definicji obiektu. W szczególności zdarzają się modele z dziurami. Co ciekawe twórcy tych projektów twierdzą, że u nich tego nie widać. A u nas to wygląda tak.


Model z dziurą w powierzchni (oznaczone na czerwono).


W tym modelu jest więcej usterek, których projektant nie zauważył.

Błędy tego typu mogą powodować powstawanie artefaktów przy wydruku lub spowodować uszkodzenie modelu. Poniższy obrazek pokazuje obiekt po pocięciu na warstwy do druku. Linia w kolorze różowym pokazuje miejsca błędów. Zwracam uwagę na to, że obiekt powinien być symetryczny ale u góry widać nieciągłość w druku (dziurę) oraz artefakty.W aplikacji NetFabb jest opcja naprawy, po której ten sam model wygląda już dobrze.Inną sprawą, nie traktowaną zwykle jako błąd, jest przesyłanie modeli o niewiarygodnej wręcz złożoności. Nawet na naszej bardzo szybkiej stacji roboczej jakiekolwiek operacje na modelu zaczynają być problemem. I tu nie chodzi o wyświetlanie bo z tym sobie współczesne komputery dają radę. Ale niech tylko spróbuję wykonać jakąś operację dzielenia czy łączenia obiektów to zaczynają się kłopoty z czasem i rezultatami takich działań. Należy brać pod uwagę precyzję wydruku, która jest na poziomie 0,1mm. W poniższym modelu nie było konieczne tak dokładne odwzorowanie łuku na krawędzi o wysokości 0,5mm. Jeszcze biorąc po uwagę grubość warstwy wydruku (w tym przypadku 0,2mm) to końcowe odwzorowanie będzie tylko przybliżać ten projekt, który mógł być znacznie uproszczony.Często zdarza się, że otrzymujemy modele jako siatki (mesh). Nie jest to problemem ale daje możliwość na pojawienie się kolejnych błędów. Siatki nie są obiektami pełnymi i istnieje możliwość że projekt wyglądający jak obiekt będzie reprezentował tylko jego powierzchnię. Program tnący do wydruku będzie próbował zapełnić wnętrze takiego obiektu ale w miejscach gdzie będą dziury pojawią się błędy.


Otwory w siatce powodują powstanie znaczących błędów w wydruku.


Oprócz sprawdzenia w aplikacji Netfabb można taki model pociąć samodzielnie w darmowym programie Kisslicer (www.kisslicer.com). Pozwoli to zorientować się jak będzie drukowany i czy pojawią się jakieś błędy czy artefakty.


Tomasz Kuehn 2016

Informacje
Firma
Media
Kontakt
Produkty i usługi
Technologie
Wycena
Wydruki - gadżety
Więcej
Allegro
Facebook
Wydarzenia
Notka prawna
Poleć nas

Drukujemy w 3D! Oferujemy drukarki 3D, usługi szybkiego wytwarzania (rapid prototyping), materiały do druku (filamenty), części zamienne do drukarek 3D, akcesoria do drukarek (stojaki, uchwyty), serwis drukarek 3D, szkolenia z zakresu druku 3D, pokazy druku 3D. Również u nas kupisz ekskluzywne gadżety wydrukowane na drukarce 3D w tym jedyny na świecie nowy model tzw. "impossible print" czyli wydruk niemożliwy do wykonania nawet na zaawansowanych obrabiarkach numerycznych. Oprócz tego inne gadżety z drukarki 3D w tym biżuterię.
Polish 3D printing company, rapid prototyping, 3D printers and printing filaments.
Projekt i wykonanie strony AXEPRIM Poznań 2013-2016